Menu

Bartoszka Dunczykiewicz

Pół żartem pół serio o kulturze i polityce.

W odpowiedzi Krzysztofowi Mazurowi.

dunczykiewicz

Klub Jagielloński po konwencji Biedronia na swoim koncie na YouTube udostępnił publikację autorstwa Krzysztofa Mazura który wypowiedział się na jej temat krytycznie. 

https://youtu.be/v2MhKt4WfyU

Postanowiłem odpowiedzieć na zawarte w nim dwa zarzuty które dotyczą tegoż filmu. 

1. Polska nie jest laicka?- Pan Krzysztof zasugerował kłamstwo Biedroniowi gdy ten swierdzstw że Konstytucja definiuje Polskę jako kraj laicki, twierdząc że nigdzie nie pada w konstytucji RP określenie że Polska jest krajem laickim. Nie ma pan racji ponieważ wprawdzie samo okreslenie "laicki" nie pada ani razu tak już fragment o neutralności światopoglądowej państwa już jak najbardziej. Konstytucja RP jasno mówi że: 

 

  • Kościoły i inne związki wyznaniowe są równouprawnione.

     

  • Władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym

 

 

A teraz pozwole sobie zacytować definicję laickości: 

"Laickość (z fr. laïcité) gwarantuje prawo do swobodnego wyznawania religii i wszystkie wyznania traktuje jako równe. Nie zapewnia jednak specjalnego statusu dla religii: religie powinny podlegać takim samym prawom jak inne sfery życia i nie stać ponad prawem".

 

2. Kwestia to sugerowanie ze Biedroń chce lamac konstutucje bo "chce małżeństw homoseksualnych". Pomijając fakt że nawet przy obecnym zapisie definiujacym malzenmałż jako zwiazek kobiety i mężczyzny nie jest tak oczywiste że nie da się wprowadzić tychze także dla homoseksualistów

 https://kulturaliberalna.pl/2017/07/10/konstytucja-nie-zakazuje-malzenstw-homoseksualnych/

To sugerowanie że chce się je wprowadzić ponad prawem jest po prostu nieuczciwe ponieważ prawo można bez naruszania ustawy zasadniczej zmieniać. Czy Martin Luther King żądając poprawek do konstytucji łamał prawo? 

 

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

© Bartoszka Dunczykiewicz
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci